WPROWADZENIE DO FEMINISTYCZNEJ KRYTYKI EKONOMII - ZAPROSZENIE
Dodane przez EwaCh dnia January 17 2007 08:28:00
letni semestr 2007
na www. ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny


Cele:

Wprowadzenie podstawowych pojęć z ekonomii i feministycznej krytyki ekonomii

Spodziewane rezultaty:
Uczestniczki będą potrafiły
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z feministycznej krytyki ekonomii,
- wskazać zróżnicowane efekty i związki między polityką gospodarczo-społeczną a relacjami płci i położeniem kobiet;
- zrobić ogólną analizę (dekonstrukcję) dokumentów i wypowiedzi polityków i tzw. ekonomicznych ekspertów w mediach - z perspektywy ich społecznych i ‘genderowych’ konsekwencji.

Dla kogo:
Pracowniczki naukowe i studentki nauk społecznych; działaczki i pracowniczki NGOs; dziennikarki; także mężczyźni.


Relacje ekonomiczne to relacje społeczne, a więc także relacje płci. Dla większości ekonomistów gospodarstwa domowe czy rynek to „czarne pudełka”, gdzie nie ma zróżnicowania pod względem płci. Tak jak dla Marksa kapitalistą czy robotnikiem był mężczyzna, takie samo ujęcie zarządzającego państwem czy gospodarującego na rynku podmiotu przyjmuje dyskurs liberalny i naukowy dyskurs ekonomiczny, jak i „wolny” rynek taki, jakim go dzisiaj znamy. Nie bez kozery w okresie transformacji największe straty w sensie dostępu do płatnej pracy poniosły kobiety, a jednocześnie największe korzyści w sensie bogactwa przypadły mężczyznom, co widać z list polskich milionerów, na których ma ani jednej kobiety, która samodzielnie dopracowała się dużego majątku. Ekonomia zawsze była i jest wiedzą władzy, a zarazem terenem na którym rozwijają się opozycyjne projekty. W ciągu ostatniej dekady bardzo intensywnie rozwija się feministyczna krytyka ekonomii, oraz nowe metodologie i koncepcje, nazywane również ekonomią feministyczną. W naszym kraju te debaty są jeszcze mało znane, a głównym terenem, na którym feminizm podejmuje dekonstrukcję patriarchatu jest kultura. A przecież, aby żyć musimy konsumować, produkować, zarabiać – a więc wchodzić w relacje ekonomiczne z innymi jednostkami. Te relacje są zorganizowane w określony sposób. Jak? W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów, kobiety wcześnie osiągnęły prawo do zarobkowania, ale jednocześnie były wykluczone od władzy politycznej i kontroli nad majątkiem, nad własnym życiem i ciałem. Mamy Polkę, która została pierwszą noblistką, Polka była jedną z pierwszych kobiet prezesów regionalnych oddziałów banku już w latach 30-ych (rzecz nie do pomyślenia w Stanach Zjednoczonych), ale jednocześnie patriarchalne wzory władzy mają zasadniczy wpływ na życie jednostki i relacje społeczne w naszym kraju.

Celem naszego kursu z feministycznej krytyki ekonomii jest upowszechnienie konceptualnych narzędzi do analizy relacji między kobietami, ekonomią jako nauką, polityką społeczno-gospodarczą i rynkiem/gospodarką narodową. Bardzo nam zależy na tym, aby udział w kursie mogły wziąć kobiety (i mężczyźni) z różnych miejsc w Polsce, toteż zdecydowałyśmy się na eksperyment z organizacją tego kursu online.

Kurs rozpoczniemy od dyskusji nad konspektem i wzajemnymi oczekiwaniami. Co dwa tygodnie będziemy udostępniać kolejny artykuł czy studium przypadku (analiza konkretnie usytuowanego problemu) do dyskusji na forum internetowym, a także wspólnie analizować wybrany problem z bieżącego dyskursu politycznego. Chcemy wyjść poza ramy tradycyjnej problematyki kobiecej (dzieci, rodzina, godzenie pracy zarobkowej z ‘obowiązkami’ wobec rodziny) . Także rola Banku Centralnego, podatki, płace minimalne, prywatyzacja, kurs wymiany złotówki, konwergencja z euro są sprawami, które bezpośrednio dotyczą kobiet.

Kurs rozpocznie się w ostatnim tygodniu lutego (semestr letni), po czym zapraszamy do wykonania indywidualnych bądź grupowych własnych projektów badawczych czy artykułów. Dla aktywnych uczestniczek i uczestników przewidujemy Dyplom Ukończenia Kursu „Kobiety i Ekonomia”. Kurs jest bezpłatny. Organizujemy go w ramach grantu z Fundacji Mama Cash, Holandia, a także w ramach środków własnych.

Rekrutację osób, które chcą brać udział w kursie zamykamy 15 lutego 2007. Bardzo prosimy o przysłanie krótkiego listu na adres femekonomia@ekologiasztuka.pl. W liście prosimy o krótkie przestawienie siebie oraz własnych propozycji, oczekiwań, pytań wobec kursu, a także o informację o dostępie do internetu i skype. (To ostatnie pytanie dlatego, że zastanawiamy się nad możliwością organizacji spotkań w trybie konferencji na skype).

Kurs prowadzą Anna Zachorowska-Mazurkiewicz, Ewa Charkiewicz

Think Tank Feministyczny