ZACHOROWSKA-MAZURKIEWICZ, ANNA i EWA CHARKIEWICZ. FEMINISTYCZNY SŁOWNIK POJĘĆ Z EKONOMII. 2009 W każdym z tych pojęć tkwią patriarchalne, maskulinistyczne, społeczne uprzedzenia. Zobacz pod: Aktywność ekonomiczna. Bezrobocie. Dobrobyt ekonomiczny. Doskonała konkurencja. Dyskryminacja. Efektywność – optymalna alokacja. Efektywność – kryterium dobrobytu. Ekonomia neoklasyczna. Ekonomia feministyczna. Ekonomia rozwoju. Ekonomia podaży. Eksternalizacja kosztów społecznych. Gender budgets (genderowa analiza budżetu). Globalizacja. Gospodarstwo domowe. Kapitalizm/socjalizm. Keynesizm. Konkurencja, doskonala konkurecja. Marketyzacja (urynkowienie). Neoliberalizm. Nowe publiczne zarządzanie. Mechanizm rynkowy w ekonomii neoklasycznej i idealny, ‘stylizowany’ model rynku. Podatki. Polityka makroekonomiczna. Praca reprodukcyjna i gospodarka opiekuńcza. Rachunki narodowe. Rozwój. Rynek pracy. Rzadkość. Teoria kapitału ludzkiego. Teoria racjonalnego wyboru. Wydajność.
ZACHOROWSKA-MAZURKIEWICZ, ANNA. GENDER W TEORII EKONOMII. WPROWADZENIE DO EKONOMII FEMINISTYCZNEJ. 2013
W
artykule zaprezentowano jeden z
nowszych nurtów heterodoksyjnych w
teorii
ekonomii – ekonomię feministyczną. Zaprezentowano historyczne ujęcie ekonomicznej
działalności kobiet i
mężczyzn oraz przedstawiono perspektywę ekonomistów głównego
nurtu na tę problematykę. Następnie przedstawiono główne założenia nurtu feministycznego w
teorii ekonomii, tematy podejmowane przez ekonomistki feministyczne oraz wykorzystywane przez nie metody. Wprowadzenie kategorii relacji płci do teorii ekonomii
prowadzi do poszerzenia zakresu zainteresowań tej nauki, co z
kolei może wpłynąć na
zmianę wykorzystywanych instrumentów w
praktyce gospodarczej.
ZACHOROWSKA-MAZURKIEWICZ, ANNA. PRACA NIEODPŁATNA - PODEJŚCIE EKONOMII FEMINISTYCZNEJ. 2016
[Z] punktu widzenia ekonomii feministycznej istotne jest rozszerzenie rozumienia pracy... Opieka jest pracą o niskim statusie. W wielu krajach ludzie pracujący jako pełnoetatowi opiekunowie w swoich gospodarstwach domowych nie postrzegają siebie jako osoby wykonujące pracę. Nawet jeśli praca opiekuńcza wykonywana jest odpłatnie, jest nisko wynagradzana, źle uregulowana i pozbawiona zabezpieczeń społecznych...Pewne nieodłączne cechy pracy opiekuńczej pozwalają wyjaśnić niski poziom pobieranego za nie wynagrodzenia. Opiekunowie przyczyniają się do rozwoju ludzkich zdolności (capabilities), które są cenione nie tylko przez osobę je nabywającą, ale także przez wszystkich, którzy wchodzą z nią w interakcje. Z tego powodu praca opiekuńcza wytwarza dobro publiczne. Praca opiekuńcza powoduje, że korzyści wynikające z jej wykonywania rozciągają się szeroko poza bezpośredniego odbiorcę tych usług.
ZACHOROWSKA-MAZURKIEWICZ, ANNA. ROLA PAŃSTWA I POLITYKA GOSPODARCZA W PERSPEKTYWIE EKONOMII FEMINISTYCZNEJ. 2016
Produkcja i reprodukcja są z sobą powiązane. Pieniądze mobilizują ludzi do podejmowania wysiłku produkcyjnego na rynku. Wynik ludzkiego działania produkcyjnego jest wykazywany w rachunku produktu narodowego brutto lub w innych agregatach, takich jak oszczędności, inwestycje, wydatki publiczne, dochody budżetowe, import i eksport. Zdolność mobilizowania siły roboczej do ?pracy produktywnej? zależy jednak od zestawu pozapieniężnych relacji społecznych, mobilizujących siłę roboczą do ?pracy reproduktywnej?. Te pozapieniężne relacje społeczne podporządkowane są sferze monetarnej w takim sensie, że nie mogą one funkcjonować i utrzymywać się bez odpowiedniego wkładu pieniężnego. Niemniej również gospodarka monetarna nie może się rozwijać bez nakładu pracy nieodpłatnej, wkładu kształtowanego przez strukturę relacji płci, która jest pomijana w agregatach makroekonomicznych?
ZADUMIŃSKA, BEATA. SYTUACJA OFIAR ZGWAŁCENIA W POSTĘPOWANIU PRZYGOTOWAWCZYM. RAPORT Z MONITORINGU. 2006
...Zgwałcenie jest przestępstwem, które wyjątkowo drastycznie godzi w integralność człowieka, powodując silny uraz psychiczny. Jak wynika z badań psychologicznych nad zespołem chronicznego syndromu stresu pourazowego – PTSD (por. Dudek, 2003) gwałt jest jednym z najbardziej urazowych doświadczeń a ofiary zgwałceń często cierpią na chroniczną, nie podlegającą wygaszeniu w czasie formę głębokich zaburzeń o charakterze depresyjnym...
ZEMBRZUSKA, AGNIESZKA. PROBLEM 'ŚLEPOTY RODZAJOWEJ' W FILOZOFII MICHELA FOUCAULT. 2007 [2005]
...Niewątpliwie można wskazać na wiele zbieżności między myślą Foucaulta a krytyką feministyczną- obie zresztą rozwijane były mniej więcej w tym samym czasie i w tym samym, Zachodnim, kręgu kulturowym, obie dotyczyły problemu oddziaływania władzy na podmiot, form tej władzy, problemu ciała oraz konstrukcji seksualności w wymiarze indywidualnym i zbiorowym. Obie wreszcie cechowała swoista interdyscyplinarność badań, ujmowanie problemów w perspektywie historycznej, zwrócenie uwagi na zmienność praktyk i instytucji społecznych oraz ich kulturowych znaczeń (McCallum 1996: 78). Historycznie rzecz ujmując można porównać wpływ Foucaulta na feminizm w latach 80-90. do wpływu myśli Freuda w poprzednim dziesięcioleciu (s. 79). To jakby krążenie wokół tych samych tematów, ale patrzenie na nie w okularach o szkłach innego koloru - niby tak samo, a jednak inaczej. Dlatego też samo uznanie myśli Foucaulta za interesującą z punktu widzenia feminizmu wymagało namysłu nad tym, w jaki sposób można ją spożytkować, rozwinąć, a do tego niezbędne było nie tyle wskazanie podobieństw i zbieżności, ile uprzednie wskazanie problematycznych punktów jego koncepcji, przemilczeń, uogólnień czy takich założeń, które dla feminizmu nie pozostają obojętne i wymagają wyjaśnienia oraz przezwyciężenia.