MARTHA ROSSLER. MIESZKALNICTWO/HOUSING. 2014
DOMY BEZ LUDZI, LUDZIE BEZ DOMÓW W NOWEJ POLSCE
Housing. Vacant. Homes without people, people without homes in the new Poland
May 6, 2014
at 5 p.m. – film screening
at 6 p.m. – discussion
MONIKA POPOW. KOMENTATORKI SPOŁECZNEJ RZECZYWISTOŚCI. 2013
Komentowanie rzeczywistości społecznej, politycznej i artystycznej to główne założenie sztuki krytycznej, a w jej ramach sztuki feministycznej. Mimo, iż współcześnie mówi się o kryzysie feministycznego aktywizmu, w sztuce coraz częściej na nowo pojawia się mocny głos kobiet, które ze świadomością swojej pozycji społecznej mówią o otaczającej rzeczywistości.
Celem mojego tekstu będzie subiektywne przedstawienie ewolucji feministycznej sztuki zaangażowanej oraz próba rekonstrukcji ich społecznego znaczenia. Opierać będę się przy tym nie tylko na historii sztuki, ale również na teoriach z zakresu socjologii i filozofii. Wychodzę bowiem z założenia, że podobnie jak każdy inny nurt w sztuce, sztuka feministyczna jest tworem społecznym, efektem oddziaływania określonego porządku społecznego oraz reakcją na niego.
EWA CHARKIEWICZ. PAREZJUSZKI? KIEDY SZTUKA FEMINISTYCZNA STAJE SIĘ KRYTYKĄ SPOŁECZNĄ. 2013
Komentatorki, interwentki w społeczną wyobraźnię, czy pożyczając od Foucault, parezjuszki, te które mówią prawdę o i do władzy, zastanawiałam się chodząc po wystawie, którą Fundacja Katarzyny Kozyry i współkuratorki, Anna Walewska i Leonida Kovač pomyślały jako głos kobiet we wszystkich sprawach życia społecznego, a nie tylko w tak zwanych kwestiach kobiecych, jak macierzyństwo, rodzina, czy seksualność i kobiece ciało. Wspólnym tematem różnorodnych prac na wystawie jest władza w jej różnych postaciach: bezwzględnej przemocy, ucisku klasowego, dominacji, organizacji przestrzeni w której się poruszamy, tresur do posłuszeństwa, w tym produkcji norm i prawd przyjmowanych jako oczywistość. Zarazem większość prac w różnej formie mobilizuje opór wobec postaci władzy, które uwidaczniają, albo same w sobie są formą oporu przez negację.
KOMENTATORKI
Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa, 31 października - 29 listopada 2013. Organizatorką wystawy jest Fundacja Katarzyny Kozyry
5 listopada, godz. 18. Think Tank Feministyczny organizuje w ramach wystawy warsztat " Feminizm jako nowa krytyka społeczna" - z udziałem Joanny Bednarek, MagdyM, Gośki Maciejewskiej i E wy Charkiewicz. Pokażemy film Strajk Matek.
miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
|