Feministyczny Think Tank
Od połowy lat osiemdziesiątych w Polsce wzrasta nowa fala ruchu kobiecego i feministycznego. Powstało już ponad 200 organizacji pozarządowych i nieformalnych grup, na uniwersytetach bądź obok nich rozwinęły się studia kobiece i grupy gender, rozkwitła feministyczna sztuka. Dorobkiem kobiecych organizacji i badaczek jest rozwój feministycznej wiedzy eksperckiej w dziedzinie praw kobiet, zdrowia reprodukcyjnego, przemocy wobec kobiet, sytuacji kobiet na rynku pracy. Szczególnie bujnie rozwinęła się feministyczna krytyka kultury i analizy kulturowych aspektów relacji między płciami.
Dziś ruch stoi przed wieloma politycznymi i intelektualnymi wyzwaniami. Obok krytyki kultury potrzebna jest feministyczna krytyka społeczna – wielostronne i pogłębione analizy instytucji takich jak państwo, prawo, rynek. Think Tank Feministyczny inicjujemy, aby przyczynić się do rozwoju feministycznej krytyki polityki i ekonomii, w tym także do analizy projektu „transformacji” i jego związków z ekonomiczną globalizacją. Feministyczny głos w sferze publicznej nie może ograniczać się do wąsko rozumianej „problematyki kobiecej” – powinien dotyczyć wszystkich ważnych problemów współczesnego świata, bo wszystkie ważne problemy świata dotyczą również kobiet.
Nasze cele:
- przyczynić się do wzmocnienia ruchu kobiecego i feministycznego i uprawomocnienia feministycznego głosu w polityce
- korzystając z dotychczasowego dorobku poszerzyć pole feministycznego dyskursu i rozwijać feministyczną krytykę społeczno- polityczną i feministyczną krytykę ekonomii
- monitorować i podejmować interwencje w dyskursie politycznym i wyobraźni społecznej z feministycznej perspektywy
Metody
- stworzenie przestrzeni dla badań transdyscyplinarnych i współpracy aktywistek, artystek i badaczek
- tworzenie wiedzy o kobietach usytuowanej w konkretnych doświadczeniach i zapewnienie współudziału i współwłasności osób, których dotyczą badania.
- wykorzystanie internetu i sztuki jako medium zmian społecznych
- polityka przyjaźni: współpraca na rzecz wdrażania praw kobiet, praw człowieka i obrony podstaw do życia, przeciwko wszystkim formom przemocy
Przedsięwzięcia:
- badania, raporty, analizy o tematyce społeczno-ekonomicznej
- feministyczny komentarz o bieżących wydarzeniach, w tym artykuły, satyra, subwersja przekazów medialnych
- fora dyskusyjne, biblioteka i kursy online
Zespół, czyli krytyczne feministyczne "MY" otwarte na przyłączenie się podobnie (niekoniecznie tak samo, ale na tych samych falach) myślących i czujących osób.
|