THINK TANK FEMINISTYCZNY
  • O think tanku

  • BIBLIOTEKA ONLINE

    - opis projektu, zarys marzeń
    - teksty wszystkie (alfabetycznie, wg autorek)
    - teksty polskie
    - tłumaczenia (wszystkie)
    - feminizm/filozofia/polityka
    - feminizm/ekonomia
    - kobiety, ubóstwo, prekariat
    - feminizm / ekologia
    - historia kobiet
    - biblioteki feministyczne w sieci


  • PIELĘGNIARKI

  • EMIGRANTKI


  • WARSZTATY

  • Komentarze i recenzje Think Tanku Feministycznego

  • RAPORTY I DIAGNOZY


  • Feministyczna krytyka ekonomii – kurs online

  • Gender i polityka - kurs online

  • Feministyczna krytyka filozofii - kurs online


  • SZTUKA JAKO KRYTYKA


  • STRONA TOMKA
    SEMINARIUM FOUCAULT
    NEKROPOLITYKA
    PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE
    WOLĘ BYĆ
    EKOLOGIA EKONOMIA
    WSPIERAJĄ NAS






    CAROL SMART. WŁADZA PRAWA. 1989
    Rozdz. 1 w: Feminizm i władza prawa. Londyn i Nowy York: Routledge. 1989. ss 4-26.

    przekład Joanna Erbel


    ...Feministyczna nauka została uwięziona w debatach dotyczących „pożyteczności” prawa w kwestii emancypacji kobiet, względnych zalet „równości” w porównaniu z „różnicą” jako strategiach, albo stopnia, do którego prawo jest odbiciem interesów patriarchatu lub po prostu mężczyzn. Są to konieczne debaty, ale ich ogromną wadą jest przyznawanie prawu właśnie tej władzy, którą prawo może wykorzystać przeciwko żądaniom kobiet. Jest to dylemat, przed którym stają wszystkie ruchy polityczne. a mianowicie: problem rzucenia wyzwania pewnej formie władzy bez akceptowania jej własnego zakresu, bowiem oznacza to przegranie bitwy zanim się ona rozpoczęła. Ujmując to najprościej, feminizm akceptując zasady prawa w celu ich zakwestionowania zawsze oddaje zbyt wiele. Dlatego też, przyjrzę się pewnym sposobom unikania takiego postępowania i pokażę znaczenie jakie mają próby „de-centracji” prawa, gdziekolwiek to jest możliwe. Rozumiem przez to znaczenie myślenia o strategiach nie koncentrujących się na prawie oraz nie odwoływanie się do zasad prawa jakby było ono kluczem do rozwiązania kwestii opresji kobiet. To szukanie ratunku w prawie dotyczy nie tylko bezpośrednich propozycji politycznych, ale również kwestii wiedzy naukowej. Poddaję, na przykład, w wątpliwość dążenie do ustanawiania feministycznego prawoznawstwa i orzecznictwa, jeśli to przedsięwzięcie jedynie kwestionuje formę prawa, a pozostawia nietkniętą kwestię szczególnej roli prawa w porządkowaniu życia codziennego. Nie twierdzę, że możemy po prostu znieść prawo, ale że możemy oprzeć się inwazji prawa i postępującej hegemonii porządku prawnego...


    Tekst przetłumaczony i reprodukowany w bibliotece online Think Tanku Feministycznego za zgodą © Francis & Taylor Books UK.
    © polskie tłumaczenie Fundacja Imienia Tomka Byry Ekologia i Sztuka

    POBIERZ PDF Link

    Dostęp wykupiłyśmy dla 100 zarejestrowanych użytkowniczek/ków biblioteki online Think Tanku feministycznego. Prosimy o kontakt z awe(at)ekologiasztuka.pl


    Carol Smart od 1992 roku jest profesorką na Uniwersytecie w Leeds oraz założycielka i dyrektorką Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Rodziną, Pokrewieństwem i Dzieciństwem. Jest zastępcą dyrektora grupy badawczej ESCR prowadzącej badanie nad troską, wartościami i przyszłością opieki społecznej. Ponadto, realizuje wiele grantów badawczych dotyczących aspektów życia rodzinnego i dzieciństwa, oraz zakończyła dwa projekty o doświadczeniach dzieci z rozwiedzionych rodzin. Do jej głównych zainteresowań należą kwestie płci, intymności oraz życia rodzinnego, dzieciństwa jak i badania społeczne-prawne.

    Jest autorką między innymi takich książek jak: Women, crime, and criminology: A feminist critique (1977), The Ties That Bind: Law, Marriage, and the Reproduction of Patriarchal Relations (1984), Feminism and the Power of Law (1989), Regulating Womanhood: Historical Essays on Marriage, Motherhood and Sexuality (1992), Law, Crime and Sexuality: Essays in Feminism (1995). Współautorką: New Family? (1998), Family Fragments? (1998), Good to talk? Conversations with Children after Divorce (2001), The Changing Experience of Childhood: Families and Divorce (2001)
    Lewicowa Sieć Feministyczna
    Rozgwiazda


    KONKURS
    Pamiętniki Emigrantki


    Logowanie
    Nazwa uytkownika

    Haso



    Nie moesz si zalogowa?
    Popro o nowe haso
    Copyright © 2005
    White_n_Light Theme by: Smokeman
    Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
    Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
    Wygenerowano w sekund: 0.00