NEO-PATRIARCHAT I UBER-RYNEK? Warsztat polityczny Think Tanku Feministycznego.
zamiast demokracji
uroki sanacji,
a zamiast wolności
cud przedsiębiorczości
Co kryje się za hasłami o wolności i solidarności, o wolnym rynku i silnym państwie?
Na warsztat bierzemy projekt Konstytucji PiS z 2005 roku (niedawno poszerzony o nowe propozycje LPRu), gdzie w imię „solidarnej Polski” i „kapitalizmu z ludzka twarzą” PiS proponuje (i wdraża) kasację prawa do opieki zdrowotnej, do minimalnej płacy, do strajku, do odmowy służby wojskowej. Nakładane są za to rozliczne obowiązki wobec państwa, rynku i narodu. Zamiast demokratycznej konstytucji, wdrażany jest porządek patriarchalny, wodzowski model rządzenia państwem, oraz neoliberalna polityka ekonomiczna.
Nie chodzi o nas jako istoty ludzkie, chodzi o to, aby nas użytecznie wykorzystać. Dla rynku istniejemy jako siła robocza, albo siła nabywcza. Każda, każdy musi funkcjonować jak firma. Politykom jesteśmy potrzebne jako głosy wyborcze, jako matki-reproduktorki narodu, jako źródła dochodu do budżetu - jako wydatki sprawiamy im kłopot - a reszta to ludzkie odpady. Prawa kobiet, prawa społeczne i obywatelskie są przeszkodą dla neopatriarchatu i uber-rynku, którą należy usunąć.
Warsztat zaczniemy od konkretów: wspólnego czytania projektu Konstytucji PiS z 2005 (z poprawkami LPR) i porównania jej z obowiązującą (jeszcze) Konstytucją z 1997 roku. Potem przejdziemy do analizy patriarchatu w jego kolejnych, polityczno-ekonomicznych wcieleniach, efektów na życie i podmiotowość kobiet, oraz strategii poprzez które kobiety i mężczyźni są ujarzmiani do wdrażania nacjonalistyczno-neoliberalnych projektów.
MATERIAŁY NA WARSZTAT THINK TANKU FEMINISTYCZNEGO 4 listopada 2006
POPiSowa Demokracja:
Porównanie projektu Konstytucji PiS z 2005 z Konstytucją z 1997 roku Link
EWA CHARKIEWICZ. KRÓL JEST NAGI - FEMINISTYCZNA ANALITYKA UBER-RYNKU I NEOPATRIARCHATU Link
KATARZYNA GAWLICZ. PŁEĆ I NARÓD. DYSKURS DOTYCZĄCY ABORCJI W "NASZYM DZIENNIKU" A KONSTRUOWANIE TOŻSAMOŚCI NARODOWEJ. Rozdział w książce zredagowanej przez Edytę Ziarkiewicz i Izabelę Kowalczyk. Kobiety, feminizm, media. Konsola 2005 Link
CAROLE PATEMAN. BRATERSKA UMOWA SPOŁECZNA - Przekład KATARZYNA SZUMLEWICZ. Rozdział drugi z książki „Nieporządek kobiet. Demokracja, feminizm i teoria polityczna”. 1989. Link