THINK TANK FEMINISTYCZNY
  • O think tanku

  • BIBLIOTEKA ONLINE

    - opis projektu, zarys marzeń
    - teksty wszystkie (alfabetycznie, wg autorek)
    - teksty polskie
    - tłumaczenia (wszystkie)
    - feminizm/filozofia/polityka
    - feminizm/ekonomia
    - kobiety, ubóstwo, prekariat
    - feminizm / ekologia
    - historia kobiet
    - biblioteki feministyczne w sieci


  • PIELĘGNIARKI

  • EMIGRANTKI


  • WARSZTATY

  • Komentarze i recenzje Think Tanku Feministycznego

  • RAPORTY I DIAGNOZY


  • Feministyczna krytyka ekonomii – kurs online

  • Gender i polityka - kurs online

  • Feministyczna krytyka filozofii - kurs online


  • SZTUKA JAKO KRYTYKA


  • STRONA TOMKA
    SEMINARIUM FOUCAULT
    NEKROPOLITYKA
    PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE
    WOLĘ BYĆ
    EKOLOGIA EKONOMIA
    WSPIERAJĄ NAS






    LOURDES BENERIA. GLOBALIZACJA, PŁEĆ I CZŁOWIEK Z DAVOS [1999] 2007
    Feminist Economics. Vol. 5:3 (1999) str. 61 - 83

    przekład Monika Michowicz

    POBIERZ PDF
    Link



    'Globalization, Gender And The Davos Man' by Lourdes Beneria from
    Feminist Economics, copyright (c) International Association for Feminist
    Economics 1999, reprinted with permission of IAFFE. For a link to the
    original article, please visit www.feministeconomics.org.

    Dziękujemy Autorce oraz Międzynarodowemu Stowarzyszeniu na Rzecz Ekonomii Feministycznej (IAFFE) za uprzejmą zgodę na tłumaczenie i publikację artykułu w bibliotece online Think Tanku Feministycznego.

    Streszczenie

    W artykule Lourdes Beneria odwołuje się do słynnej książki Karla Polanyi'ego, Wielka transformacja z 1944 roku. W książce tej Polanyi opisuje tworzenie gospodarki rynkowej w XIX wieku poprzez zaplanowaną interwencję państwa, oraz zwrot jaki się dokonał na początku XX wieku pod wpływem kryzysu z lat 1930. Zwrot ten był spowodowany, jak pisze Polanyi, protestami wobec społecznych skutków gospodarki rynkowej, co zaowocowało zmianą polityki państwa i wprowadzeniem ustawodawstwa i programów społeczno-ekonomicznych (jak. np. amerykańska New Deal Roosvelta, czy program Blume'a we Francji), które przeciwdziałały skutkom bezrobocia i ubóstwa. Polanyi uwidacznia, iż rynki nie są dane, nie powstają same z siebie, ale są wytwarzane w tym czy innym kształcie wskutek określonych polityk państwa, które stwarzają ramy do działań ekonomicznych podmiotow. Lourdes Beneria dostrzega podobieństwa między ówczesną falą globalizacji i wprowadzeniem gospodarki rynkowej, a obecną falą globalizacji i wdrażanymi od lat 1980-ych programami neoliberalnego zarządzania. Ma również nadzieję, że podobnie jak wówczas, także dzisiaj możliwe będzie wprowadzenie ustawodawstwa chroniącego ludzi. Kolejną analogią, na jaką wskazuje Beneria, jest wdrażanie leseferowskiej gospodarki rynkowej za pomocą przeobrażania jednostek ludzkich w racjonalne podmioty ekonomiczne, kierujące się maksymalizacja zysku, oraz streszcza feministyczne krytyki tegoż podmiotu, wskazując, ze w rzeczywistości rynki i ludzie nie funkcjonują wyłącznie w oparciu o założenia maksymalizacji zysku.

    W drugiej części artykułu Beneria uzupełnia teorie Polanyi'ego o perspektywę genderową. Artykuł zawiera odwołania do danych z badań na temat genderowych wymiarów globalizacji i ich skutków dla kobiet (zwiększenie zatrudnienia kobiet, asymetryczna integracja na rynkach pracy, wzrost obciążenia pracą domową). Jak rzadko które teksty o globalizacji, zawiera przykłady z krajów byłego bloku sowieckiego, gdzie wdrażaniu laisseferowskiej gospodarki rynkowej towarzyszył powrót do patriarchalnych kontroli nad kobietami. W końcowej części tekstu Beneria zastanawia się jakie skutki przyniesie wzrost udziału kobiet w gospodarce rynkowej, czy powstaje model racjonalnej ekonomicznej kobiety?


    O autorce

    Lourdes Beneria jest profesorką w Departamencie Urbanistyki i Planowania Regionalnego i w Programie Badań nad Feminizmem, Gender i Seksualnością na Uniwersytecie Cornella w Stanach Zjednoczonych. Jej zainteresowania naukowe dotyczą gender i rozwoju społecznego, globalizacji, pracy kobiety i informalizacji pracy, migracji, rozwoju społecznego w Ameryce Łacińskiej i integracji europejskiej. Napisała między innymi The Crossroads of Class and Gender. Industrial Homework, Subcontracting, And Household Dynamics in Mexico City, z Marthą Roldan (1987) Gender, Development and Globalization. Economics as if All People Mattered (2003), Gender and Social Policy in a Global Context –z Marią Floro (2006). Lourdes Beneria współpracowała jako doradca i współautorka raportów z z UNIFEM, UNDP, ILO (MOP), Economic Policy Institute w Waszyngtonie i UNRISD

    (Zdjęcie z www.cornell.edu)
    Lewicowa Sieć Feministyczna
    Rozgwiazda


    KONKURS
    Pamiętniki Emigrantki


    Logowanie
    Nazwa uytkownika

    Haso



    Nie moesz si zalogowa?
    Popro o nowe haso
    Copyright © 2005
    White_n_Light Theme by: Smokeman
    Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2025 by Nick Jones.
    Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
    Wygenerowano w sekund: 0.00