Peterson, Spike V. Ekonomia polityczna jako ekonomia reprodukcji, produkcji i ekonomia wirtualna. Analiza w duchu foucaultowskim.
International Feminist Journal of Politics, 4:1 April 2002, 1-30
przekład Agata Czarnacka
V. Spike Peterson jest profesorką nauk politycznych na Uniwersytecie Arizony w USA. Wraz z z Anne Sisson Runyan napisała Global Gender Issues (1993, 1999). Książka ta zyskała status akademickiego podręcznika na temat płci i stosunków międzynarodowych. Jest autorką Gendered States: Feminist (Re)Visions of International Relations Theory (1992), oraz A Critical Rewriting of Global Political Economy: Reproductive, Productive and Virtual Economies (2003). Opublikowala ponad 50 artykułów i rozdziałów w książkach.
Streszczenie
Feministki maja dużo do zyskania, a także wÅ‚asne ważne wkÅ‚ady do wniesienia do krytycznych studiów nad globalizacjÄ…. Dotychczasowe analizy napotykaÅ‚y na bariery w postaci dyscyplinarnych i epistemologicznych podziałów. Mamy także do czynienia z procesami przeobrażen i skomplikowaniem tożsamoÅ›ci, których nie oddajÄ… esencjalistyczne ujÄ™cia. Ze swej strony, nauki polityczne i ekonomia nie dysponujÄ… narzÄ™dziami, które pozwolÄ… wyjaÅ›nić procesy deterytorializacji i dematerializacji. Alternatywna rama zaproponowana w tym artykule posÅ‚uguje siÄ™ foucaultowskim rozumieniem ekonomii, które pozwala przezwyciężyć podziaÅ‚ na kulturÄ™ i ekonomiÄ™, uÅ‚atwia transdyscyplinarnÄ… i wielopoziomowÄ… analizÄ™ i lepiej wyposaża krytyczne studia nad dynamikÄ… globalizacji. Zaproponowane ujÄ™cie ekonomii jako gospodarki reprodukcyjnej, produkcyjnej i wirtualnej (RPV – od angielskiego skrótu) pozwala poszerzyć zakres badaÅ„ i ukazać zwiÄ…zki miÄ™dzy tożsamosćiami, ideologiami i praktykami reprodukcji spoÅ‚ecznej, zabezpieczeniami spoÅ‚ecznymi, bezpÅ‚atnÄ… pracÄ…, i deformalizacjÄ… - a dobrze już znanÄ… globalnÄ… , upÅ‚ynnionÄ… gospodarkÄ… produkcji towarów i usÅ‚ug , a także – z mniej zapoznanÄ…, ale zyskujÄ…cÄ… na znaczeniu, zdematerializowanÄ… wirtualnÄ… gospodarkÄ… rynków finansowych, cyberprzestrzeni, oraz wymiany znaków raczej niż towarów.
Aby uzyskać (bezpłatny) dostęp do tekstu prosimy o rejestrację na stronie Think Tanku Feministycznego i kontakt z femekonomia(at)ekologiasztuka.pl, lub awe(at) ekologiasztuka.pl
Napisane przez EwaCh
dnia May 01 2007
2020 czytañ ·