呕r贸d艂o: JOURNAL OF CONTEMPORARY WATER RESEARCH & EDUCATION - kwartalnik UNIVERSITIES COUNCIL ON WATER RESOURCES. Nr no 147, Marzec 2012
Link do artykulu ang.:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1936-704X.2012.03104.x/pdf
http://aquasec.org/nexus/pub2011/StroupFinewood2011_AAG_lowres.pdf (link power point, gdzie mapy)
Dzi臋kujemy Autorom i Wydawcy za uprzejm膮 zgod臋 na polskie t艂umaczenie
Streszczenie: Przedsi臋biorstwa gazowe i naftowe wykorzystuj膮 kontrowersyjn膮 technologi臋 odwiert贸w: hydraulicznego szczelinowania do wydobycia gazu z niekonwencjonalnych rezerw w 艁upkach Formacji Marcellus w Pensylwanii. Potencjalne skutki wydobycia wywo艂uj膮 ostre napi臋cia mi臋dzy r贸偶nymi grupami interesariuszy w lokalnych spo艂eczno艣ciach co do koszt贸w i korzy艣ci szczelinowania. Szczeg贸lne kontrowersje dotycz膮 zasob贸w wodnych, gdy偶 technologia ta wi膮偶e si臋 ze zu偶yciem i ska偶eniem milion贸w ton wody. Artyku艂 analizuje proces, w kt贸rym neoliberalny dyskurs, odnosz膮c si臋 do r贸偶nych skali, maskuje z艂o偶one wp艂ywy szczelinowania na zasoby wodne. Odwo艂ujemy si臋 do literatury na temat neoliberalnych przeobra偶e艅 艣rodowiska [ang: neoliberal environments], aby usytuowa膰 ekonomiczn膮 logik臋, kt贸ra, zw艂aszcza w kontek艣cie braku skutecznej regulacji, normalizuje wp艂yw szczelinowania na zasoby wodne. Argumentujemy, i偶 neoliberalne uzasadnienia szczelinowania redefiniuj膮 relacje mi臋dzy lud藕mi, 艣rodowiskiem i instytucjami, co w swych konsekwencjach prowadzi do normalizacji wp艂ywu [szczelinowania] na lokalne spo艂eczno艣ci, uzale偶nione od lokalnych zasob贸w.
S艂owa klucze: gaz 艂upkowy, szczelinowanie, neoliberalizm, woda
Autorzy zapozyczaj膮 konceptualizacj臋 cyklu spo艂eczno-hydrologicznego od Erika Swyngedouwa (2004). Cykl spoleczno-hydrologiczny [hydro-social cycle] odwo艂uje si臋 do poj臋cia cyklu hydrologicznego (obiegu wody w przyrodzie) z geologii < http://water.usgs.gov/edu/watercyclepolish.html> i dodaj膮c wymiar spo艂eczny pokazuje, 偶e formy jakie przybiera obieg wody nie s膮 odr臋bne od dzia艂a艅 ludzi, przyroda i ludzie, woda i spo艂ecze艅stwo nawzajem si臋 kszta艂tuj膮. W ramach tej samej perspektywy w siatce poj臋ciowej ekologii politycznej i krytycznej geografii funkcjonuje poj臋cie spo艂ecznej przyrody czy socjoprzyrody (przyp. t艂um.)
Michael H. Finewood jest adiunktem i zajmuje si臋 problematyk膮 trwa艂ego rozwoju [ang: sustainability] na wydziale Trwa艂ego Rozwoju i i 艢rodowiska, Uniwersytetu Chatham w Pitsburgu, Pensylwania. Jego zainteresowania akademickie obejmuj膮 zdrowie 艣rodowiskowe, rozw贸j ekonomiczny, sprawiedliwo艣膰 ekologiczn膮 ze szczeg贸lnym uwzgl臋dnieniem ekologii politycznej globalnej p贸艂nocy. Opr贸cz bada艅 dotycz膮cych wydobycia gazu ziemnego w stanach Pensylwania i Nowy Jork zajmowa艂 si臋 tak偶e problematyk膮 trwa艂ego rozwoju, migracj膮 oraz podnoszeniem poziomu morza w Po艂udniowej Karolinie i w Wirginii.
Laura J. Stroop jest adiunktem na Wydziale 艢rodowiska w Michael College w Colchester w Vermoncie. Specjalizuje si臋 mi臋dzy innymi w badaniach dotycz膮cych zasob贸w wodnych, zarz膮dzania wod膮 w Stanach Zjednoczonych, fizyczn膮 geografi膮, oraz polityk膮 ekologiczn膮. Uprzednie projekty badawcze dotyczy艂y sposob贸w, na jakie Zielone Szlaki lokalnych spo艂eczno艣ci mog膮by膰 wykorzystane jako narz臋dzia edukacyjne by wzmocni膰 w艣r贸d student贸w rozumienie relacji ludzie-艣rodowisko, oraz jak r贸偶norodni menad偶erowie wody i interesariusze w Stanach Zjednoczonych adaptuj膮 zarz膮dzanie wod膮 w 艣wietle zmian klimatycznych.